Farma Noe
uprostřed čisté přírody Moravského krasu
8 romantických pokojů
3 pokoje s whirpoolem
15 minut od centra Brna
15 minut z dálnice D1, exit 201 – Brno-Slatina
15 minut od Macochy
a dalších krás Moravského krasu
5 km od singletrailů
6 tratí a 63 km - Jedovnice a Mariánské údolí

Tipy na výlet1. den – lehký začátek

 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Dopoledne prohlídka okolí farmy, seznámení se s místními domácími zvířaty – mini koníky Heidy a Femke, perličkami, slepicemi, husami, velkým hodným psem Olíkem (Horský Pyrenejský pes) a fenkou Brandy (Retraiver Flat Coat), koňmi a pokud přijdou, tak i s našimi čtyřmi kočkami.
 • Před obědem vycházka s mini koníky do blízkého okolí.
 • Oběd v blízké restauraci na zámku ve Křtinách.
 • Odpoledne relaxace na farmě, možnost koupání v jezírku, procházka v okolí farmy.
 • K večeru možnost krmení zvířátek.

2. den. – Macocha a jeskyně

 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Výlet k propasti Macocha (nutná rezervace předem) a dále návštěvy světoznámých krápníkových jeskyní Kateřinka, Sloupksko, Šošůvské jeskyně a další.
 • Na oběd můžete zajít do některé z mnoha restaurací v okolí Macochy.
 • Cestou zpět návštěva rozhledny Alexandrovka. Svěříme vám tajemství o úchvatném okolí rozhledny a věřte, že se tam budete vracet.
 • Večeře v některé z blízkých restaurací.

3. den – sport a poznání 1

 • Ráno možnost zúčastnit se krmení zvířátek a vydělat si stájovky – peníze platné u nás na farmě.
 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Dopoledne návštěva Velké dohody, úžasného místa pro rodiny s malými i většími dětmi. Toto lanové centrum nabízí mnoho drah s různou obtížností, možnost svézt se na sedáku ve výšce až 30 metrů, prolézt amatérskou jeskyni nebo si slézt skálu. I pro malé děti je tam množství ativit.
 • Oběd třeba v restauraci Olšovec v Jedovnicích, kde se můžete také vykoupat v místním rybníku Olšovec, který se rozkládá na ploše 42 hektarů. V létě si zde můžete půjčit i lodičku.
 • Odpoledne návštěva jeskyně Výpustek, kde byla za druhé světové války tajná továrna a za dob normalizace protiatomový kryt. Prohlídka trvá přibližně hodinu. Po předchozím objednání si zde můžete zahrát také únikovou hru.
 • Večeře v některé z bezpočtu brněnských restaurací.
 • Před večeří můžete navštívit brněnské podzemí odkaz a vice info z webu
 • Večer návštěva některého z programů brněnské hvězdárny, jedné z nejmodernějších v Evropě.

4. den – Křtiny (2 km od farmy)

 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Dopoledne výlet do Křtin, prohlídka místní architektury, zajistíme pro vás exkluzivní prohlídku Mariánského chrámu od Santiniho, při které vám bude průvodcem místní farář, a podíváte se i do běžně nepřístupných částí. Dále je možné navštívit místní kostnici a poslechnout si zvonkohru.
 • Oběd v místní zámecké restauraci nabízející výbornou zvěřinu.
 • Odpoledne mohou rodiny s malými dětmi absolvovat stezku šneka Krasíka (krasik.cz). Ostatní mohou zvolit příjemnou procházku Arboretem.
 • Odpočinek na farmě, možnost si na terase zahrát společenské hry, které vám rádi zapůjčíme.
 • Můžete rovněž navštívit 18 km vzdálené překrásné přírodní kopaliště v Lulči. Je tam i kamenná přírodní skluzavka. Historie tohoto koupaliště sahá do první republiky.
 • Večeře v jedné z nejlepších brněnských restaurací Havana – 10 minut od Farmy Noe.

5. den – sport a poznání 2

 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Dopoledne Speleoart – unikátní zážitek v Moravském krasu – návštěva běžně nepřístupných jeskyní, které si vyberete podle obtížnosti od nejjednodušších, které zvládnou i nejmenší děti, až po adrenalinové lezení po skalách. Vždy ale s profesionálním průvodcem.
 • Oběd v některé z brněnských restaurací. Doporučujeme třeba „ Kohout na víně „ hned pod Mahenovým divadlem.
 • Odpoledne návštěva Vida centra v Brně – interaktivního centra, které dětem umožňuje vyzkoušet si odpálení vodíkové rakety, zmrazit vlastní stín, vyzkoušet si moderování počasí nebo třeba zažít zemětřesení.
 • Večeře v některé z mnoha brněnských restaurací.

6. den – výlet na kolech

 • Poctivá farmářská snídaně.
 • Po předchozí domluvě vám zajistíme pronájem kol. 200 m od farmy leží cyklostezka, po které si můžete udělat výlet do 2 Km vzdálené např. do Bukovinky, cyklistické hospůdky se zahrádkou, nebo až do Jedovnic, kde se můžete vykoupat v rybníku Olšovec.
 • Na kolech se rovněž můžete vydat na oblíbené singletrial. Jsou vzdálené na kole je 3,5 km. Singletrail jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se Singletrail stává uceleným produktem pro rekreaci v přírodě. Singletrail je jednosměrná stezka pro horská kola, citlivě zasazená do terénu, na které zažijete opravdovou zábavu.http://singlekras.cz/Trasy nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Kolo si můžete půjčit přímo na místě.
 • Cestou z Jedovnic můžete navštívit větrný mlýn s prohlídkou v Rudici a také Rudické propadání, kde vody Jedovnického potoka postupně padají až do hloubky 90 metrů.

Wakeboarding a vodní lyžování (15 min. autem od Farmy Noe)

Na rybníku Olšovec v Jedovnici si můžete užít vodní lyžování díky vleku, který se vám přizpůsobí. Díky plynulému rozjíždění jízdu zvládnou i úplní začátečníci. Pokročilí jezdci si mohou nastavit vyšší rychlost i zrychlení pro trénování triků. Pokud spadnete, vlek se pro vás vrátí a pokračujete dál.

Více na www.wakearealy.cz

Jízda na kole po super trailových stezkách s náročností modrá a červená (do 9 km na kole)

Singletrail Moravský kras jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se Singletrail stává uceleny´m produktem pro rekreaci v přírodě. Singletrail je jednosměrná stezka pro horská kola, citlivě zasazená do terénu, na které zažijete opravdovou zábavu.

Více na www.singlekras.cz

Cyklostezky v okolí

V okolí Farmy Noe se nachází několik cyklostezek, ale také mnoho cest pro běžné cyklistické výlety.

Celoročně využitelný akvapark v Blansku (26 min.)

Venkovní atrakce pro letní provoz a krytý bazén vhodný i pro radovánky během zimy. V areálu můžete dále využít sauny, solária, nabídku masáží, vířivky nebo fit centrum.

Více na http://www.sluzby-blansko.cz/kryty-bazen.html

Aqualand Moravia (55 min.)

Nejmodernější zábavní vodní park Aqualand Moravia se nachází na severním okraji nádrže Nové Mlýny poblíž Pasohlávek.

Více na www.aqualand-moravia.cz

Vida centrum Brno (29 min.)

Vida je interaktivní vědecký park, ve kterém se svými dětmi můžete objevovat, bavit se a učit se hrou.

Více na http://vida.cz/

DinoPark a ZOO PARK ve Vyškově (37 min.)

DinoPark je postaven kousek za městem a jeho prostředí připomíná skutečné druhohory. Jedná se o unikátní zábavní park, kde na rozloze asi 6 hektarů uvidíte v současné době již téměř sedmdesát modelů dinosaurů a kosterních pozůstatků.V blízkosti se nachází také ZOO.

Více na www.zoo-vyskov.cz

Automotodrom Brno (46 min.)

Masarykův okruh v Brně patří k nejmodernějším v Evropě. Nabízí tak prestižní závody profesionálů i možnost adrenalinových projížděk pro veřejnost.

Více na www.automotodrombrno.cz

Hvězdárna v Brně (34 min.)

Brněnská hvězdárna nabízí mnoho úžasných zážitků pro všechny fanoušky kosmonautiky a vesmíru.

Více na www.hvezdarna.cz

Vesnička Březina nabízí bohatý kulturní program, který vychází z původních tradic

V závislosti na roční době se můžete zúčastnit pochodů, hasičských závodů, drakiády i vánočního jarmarku. Venkovská atmosféra, spolu s vřelostí místních a malebnou přírodou, vás obklopí pohodou a radostí.

Lodní doprava na Brněnské přehradě (43 min.)

Projížďka na lodi je velmi příjemným zážitkem spojeným s nevšedními výhledy na okolní krajinu.

Více na www.dpmb.cz

ZOO Brno (37 min.)

Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace chovala k poslednímu dni roku 2015 celkem 1 407 zvířat 274 druhů.

Více na www.zoobrno.cz

Golf Kaskáda (42 min.)

Luxusní resort 9 km severně od Brna v kouzelném údolí mezi městem Kuřim a obcí Jinačovice nabízí komplexní zázemí pro váš pobyt, kongres i golf.

Více na http://www.golfbrno.cz/

Austerlitz Golf resort (37 min.)

Sportovní a technické hřiště je obtížné a zajímavé přírodními překážkami, hlubokými bankry a uměle vybudovanými vodními plochami. Součástí hřiště jsou také velmi kvalitní tréninkové plochy a veřejné hřiště s jamkami par 3 umístěné přímo v zahradě zdejšího zámku. Ten je spojen s významnou Bitvou Tří Císařů a vítězstvím císaře Napoleona I roku 1805.

Více na http://www.agrt.cz/  

Wakeboarding a vodní lyžování (15 min. autem od Farmy Noe)

Na rybníku Olšovec v Jedovnici si můžete užít vodní lyžování díky vleku, který se vám přizpůsobí. Díky plynulému rozjíždění jízdu zvládnou i úplní začátečníci. Pokročilí jezdci si mohou nastavit vyšší rychlost i zrychlení pro trénování triků. Pokud spadnete, vlek se pro vás vrátí a pokračujete dál.

Více na www.wakearealy.cz

Velká dohoda (23 min.)

Areál se nachází nedaleko Macochy. Je tvořen kamenolomem, vápenkou a správními budovami. Nabízí lanovku – začíná skokem do 30 metrové hloubky a 369 metrů dlouhý let nad krásnou krajinou, lanový park pro rodiče s dětmi s 17 překážkami, Ferraty – trénink zdolávání alpských vrcholů, lezeckou stěnu pro děti i dospělé a mnohé další.

Více na http://www.velkadohoda-moravskykras.cz/

Speleoart | Outdoor agency (21 min.)

Netradiční zážitky a nevšední aktivity v jeskyních Moravského krasu. Jiný rozměr jeskyní, jiná úroveň zážitků, jiné dobrodružství.

Vice na http://www.speleoart.cz/

Střelnice Drahany (38 min.)

Na střelnici můžete střílet z pistolí, revolverů a pušek, a to včetně velkorážných. Střelba je možná na 15 – 150 metrů.

Po domluvě je možné střílet i bez zbrojního průkazu pod dohledem instruktora.

Zbraně si můžete na místě zapůjčit.

Více na http://www.strelnicedrahany.cz/

Vyhlídkové lety z letiště Vyškov (39 min.)

Vyhlídkový let přizpůsobí Vašim přáním. Trasu vyhlídkového letu z Vyškova si můžete naplánovat sami, nebo se inspirovat doporučením. Poletíte spolehlivým a pohodlným letadlem Cessna 172 nebo Piper 28.

Více na http://www.letistevyskov.cz/vyhlidkove-lety-vyskov.html

Army Park v Ořechově (43 min.)

Army Park v Ořechově je největší military zábavní park v ČR plný dobrodružných aktivit s vojenskou tématikou, armádní technikou a muzeem. Nevšední zážitky pro skupinu kamarádů i celou firmu zajišťuje tým profesionálních instruktorů a ochotného personálu. Neváhej nás kontaktovat a objednej jednu z mnoha našich služeb nebo se o víkendu, kdy je areál přístupný veřejnosti, přijď prostě jen podívat.

Více na http://www.armypark.cz/

Automotodrom Brno (46 min.)

Masarykův okruh v Brně patří k nejmodernějším v Evropě. Nabízí tak prestižní závody profesionálů i možnost adrenalinových projížděk pro veřejnost.

Více na http://www.automotodrombrno.cz

Tandemový seskok

Tandemový seskok je skvělou možností seskoku z letadla pod dohledem zkušeného instruktora, ke kterému jste po celou dobu připoutáni. Celý zážitek si tak můžete bezpečně vychutnat bez dlouhého školení parašutistů.

Více na http://www.jump-tandem.cz/

Singletrial

Singletrial jsou vzdálené na kole je 3,5 km. Singletrail jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se Singletrail stává uceleným produktem pro rekreaci v přírodě. Singletrail je jednosměrná stezka pro horská kola, citlivě zasazená do terénu, na které zažijete opravdovou zábavu. Trasy nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Kolo si můžete půjčit přímo na místě.

Více na http://singlekras.cz/

Vesnice Březina leží v údolí Ochozského potoka a v jejím okolí se nacházejí krásné lesy, přírodní krásy a mnoho turistických tras. Nenechejte si například ujít:

Dům přírody Moravského krasu (24 min. autem od Farmy Noe)

Prostřednictvím interaktivní expozice se můžete netradiční formou seznámit s fenomény a příběhy zdejší krasové krajiny. Moravský kras zde můžete okusit také prostřednictvím nabídky regionálních produktů. Pro zvídavější návštěvníky připravují vzdělávací a zážitkové programy zaměřené na Moravský kras.

Více na http://www.dumprirody.cz/moravsky-kras/

Křtinské údolí

Milovníkům turistiky, hub a sportu nabízí křtinské okolí množství regionálních i národních cyklostezek, naučných stezek a hustou síť turistických značených cest, směřujících do Moravského krasu,  k Rudickému propadání, kde se voda ztrácí v podzemí, nebo do tajůplného Josefovského údolí, kde táž voda zase vyvěrá u Býčí skály. Další cesty vedou k romantické zřícenině Nového Hradu, který kdysi Švédové dobyli zradou, k Rakoveckému údolí, do údolí Říček, či k Jedovnickým rybníkům.

Přírodní park Říčky (15 min.)

Okouzlující přírodní prostor plný vzácných rostlin a živočichů.

Více na http://prirodniparky.hys.cz/

Hradisko Staré Zámky (15 min.)

Leží v jižní části Moravského krasu a nabízí dlouhou historii. Jedná se o významné naleziště považované za předchůdce města Brna.

Více na www.mojebrno.jecool.net/inka--brno-dalsi-zajimavosti-stare-zamky.html

Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Jedna z nejkrásnějších krasových oblastí ve střední Evropě se vám otevírá. Navštivte třeba nejníže položené místo České republiky, propast Macochu nebo jeskyni Balcarka s barevnými krápníky.

Více na www.moravskykras.net

Studánka a Boží muka zvaná Poklona (8 min.)

Studánka je vzdálená necelý kilometr od křtinského kostela směrem na Adamov.

Více na http://krtiny.katolik.cz/

Veřejnosti přístupné Arboretum (10 min.)

Najdeme jej mezi obcemi Křtiny a Jedovnice. Rozloha arboreta je 23 ha. Zabírá louky kolem potoka, přilehlé části lesních svahů a součástí je i rybník. Základní prohlídkový okruh trvá přibližně 1 hodinu.

Více na www.slpkrtiny.cz

Rozhledna Veselice – Podvrší (35 min.)

Současná moderní telekomunikační věž byla uvedena do provozu v srpnu roku 2001. Z ochozu je návštěvník rozhledny odměněn pohledem na celé území Moravského krasu, ale i na vzdálenější místa, například věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti přibližně 50 km.

Více na www.rozhledna-veselice.cz

Rozhledna Alexandrovka u Adamova (23 min.)

Rozhledna Alexandrovka stojí nad městem Adamovem, na vysoké zalesněné stráni na okraji Babické plošiny. V roce 2007 prošla rekonstrukcí. Získala tak nové vnější přístupové schodiště a zcela novou nástavbu.

Více na http://alexandrovka.webnode.cz/

Lesnický Slavín (23 min.)

Památník lesníků zvaný Lesnický Slavín se nachází v prostoru lesů Mendelovy univerzity v Brně. Jedná se o soubor pomníků, pamětních desek a studánek věnovaných nejen významným lesníkům a profesorům univerzity, kteří se zasloužili o lesy v okolí Brna a jejich údržbu, ale i umělcům, kteří se lesy a přírodou inspirovali pro své dílo. Nejvíce pomníků se nachází v okolí Adamova a Křtin, a to nejen na trase turistických cest, ale i hluboko v lesích mimo tyto trasy. Pomníky a památníky vznikly většinou na popud profesorů Mendelovy univerzity za účelem uctění práce té které lesnické nebo umělecké osobnosti. Vzhledem k množství památníků je takřka nemožné je vyjmenovat všechny. Mezi nejnavštěvovanější ale patří Máchův památník na staré hradské cestě, památník Stromy u arboreta Řícmanice nebo památník lesníků umučených za druhé světové války.

Více na www.slpkrtiny.cz

Turistická trasa Radostná cesta (10 min.)

V devadesátých letech byla péčí křtinské fary zřízena krátká vycházková trasa romantickou zalesněnou strání v úbočí křtinské Hory, s několika zastaveními a zajímavými výhledy na kostel a centrum obce. Trasa je dlouhá asi dva kilometry, s převýšením padesát metrů.

Více na www.krtiny.cz

Klostermannova studánka (10 min.)

Studánka, vzdálená asi tři kilometry od centra obce Křtiny severozápadním směrem, byla vybudovaná ve dvacátých letech minulého století na památku šumavského spisovatele Karla Klostermanna. Nabízí pěknou, nenáročnou procházku lesem. Cestou potkáte na okraji habrovských luk výběh s koňmi a kozami. Vycházku lze spojit s návštěvou křtinského Arboreta.

Více na www.krtiny.cz

8 březinských zastavení (3 min.)

Turisticky značená stezka, která vás na 8 místech zastaví u informačních cedulí, kde si přečtete zajímavé informace o daném místě, okolní přírodě, pamětihodnostech a přírodních jevech.

Více na www.obec-brezina.cz

Rybník Hádek (9 min.)

V tomto 4 km vzdáleném rybníku je možné plavit koně i jeho umístění do výběhu. Sami si tak můžete dát v klidu v místní příjemné hospůdce.

Nový hrad u Blanska (23 min.)

Nový hrad je opravená zřícenina nad údolím řeky Svitavy mezi Blanskem a Adamovem v katastru obce Olomučany. Vznikl na místě staršího předsunutého opevnění tzv. Starého hradu, který posléze zcela nahradil.

Více na www.novyhrad.eu

Propast Macocha (20 min. autem od Farmy Noe)

Světoznámá propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.

Více na www.propast-macocha.cz

Punkevní jeskyně (20 min.)

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi Moravského krasu. Leží dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Nejvýznamnější turisticky zpřístupněné jeskyně Moravského krasu navštíví ročně statisíce návštěvníků.

Více na www.propast-macocha.cz

Jeskyně Balcarka (19 min.)

Jeskyně Balcarka leží v severní části Moravského krasu, v malebném úseku Suchého žlebu v blízkosti Ostrova u Macochy, v přírodní rezervaci Balcarova skála – Vintoky. Je to úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.

Jeskynní systém zvaný Výpustek (8 min.)

Nálezy z těchto jeskynní svědčí o osídlení již v době patnáctého tisíciletí před naším letopočtem, hojně se v historii využívala i za obou světových válek. Pusťte si reportáž o Výpustku na https://www.stream.cz/prisne-utajovana-mista/10011295-podzemni-velitelstvi.

Kateřinská jeskyně (24 min.)

Nalézá se na začátku Suchého žlebu, asi 500 metrů východně od Skalního mlýna. Je součástí staré výtokové jeskyně, o čemž svědčí nápadné stopy po proudících vodách a jejich erozní činnosti. Kateřinská jeskyně byla též bohatým nalezištěm kostí pleistocénních zvířat, především medvědů. Pro veřejnost je otevřena od roku 1910.

Více na www.moravskykras.net

Sloupsko-šošůvské jeskyně (26 min.)

Jeskyně se nacházejí na jižním okraji městečka Sloup v Sloupském údolí (počátek Suchého žlebu). Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby.

Více na www.sloupskososuvskejeskyne.cz

Další jeskyně v okolí

Jeskyni Malý lesík objevil v roce 1949 vhozením kamene do skalního komína březinský občan Alois Ševčík. Následně se stala pod jeho vedením objektem dlouhodobých průzkumných těžebních prací Březinské skupiny ZO ČSS 6-12 Speleologický klub Brno. Další nalezené jeskyně v okolí se nazývají Ve skalce, Na technice, Tereza, Kulichova díra a Ponorný hrádek. Jedná se o jeskyně malé, nikoliv však bezvýznamné, neboť souvisejí s těžko dostupným labyrintem podzemních vod.

Více na www.obec-brezina.cz

Mariánský chrám nebo také Perla Moravy ve Křtinách (6 min. autem od Farmy Noe)

Chrám je celoročně přístupný veřejnosti. V dnešní době slouží nejen významným církevním akcím a nevšedním duchovním aktivitám, ale také koncertům a milovníkům architektury a historie. Ambity chrámu v sobě ukrývají i jednu z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Zvonohra hraje pravidelně dvakrát týdně, po domluvě s farním úřadem je však možno nechat ji rozeznít i jindy. V podzemí kostela je zpřístupněna rozsáhlá kostnice, obsahující kromě pozůstatků stovek středověkých křtinských obyvatel i několik lebek vyzdobených záhadnými ornamenty, jejichž význam se dodnes nepodařilo objasnit. Kostnici je možno rovněž shlédnout po domluvě s farním úřadem.

Více na www.blanensko.info

Městys Křtiny (5 min.)

Křtiny, ukryté na horním okraji krasového Josefovského údolí, asi 15 km severovýchodně od Brna, představují ideální turistický i poutní cíl a zároveň východiště k poznání střední části Moravského krasu. Jejich neobvykle bohatou historii, sahající hluboko před rok 1237 a staletou mariánskou poutní tradici doplňuje bezprostřední sousedství Moravského krasu a jeho skalistých romantických údolí, jeskyní, závrtů a ponorů.

Více na www.krtiny.cz

Zámek Kunštát (52 min.)

Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a nejstarší prostory původního hradu.

Více na www.zamek-kunstat.cz

Zámek Rájec nad Svitavou (33 min.)

Klasicistní zámek francouzského typu zbudovali příslušníci šlechtického rodu Salmů v letech 1763-1769 podle plánů francouzského architekta Isidora Amanda Canavela.

Více na www.zamek-rajec.cz

Zámek Letovice (51 min.)

Na konci 17. století byl původní gotický hrad přestavěn na raně barokní zámek. Současný vzhled zámku vtiskli poslední majitelé Kálnokyové, kteří jej vlastnili v letech 1820-1945, a nechali empírově a pseudogoticky upravit. Z tohoto období pochází i cenný anglický park.

Více na www.zamekletovice.cz

Zámek Lysice (42 min.)

Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká bohatě zařízenými interiéry a ojedinělou zámeckou zahradou s promenádní kolonádou s krytou pergolou.

Více na www.zamek-lysice.cz

Muzeum Blanenska (46 min.)

Tradice blanenského muzejnictví sahá až do roku 1854, kdy v Blansku založil první soukromé muzeum lékař salmovských železáren, doktor Jindřich Wankel, všestranná osobnost vědy a kultury, která bývá nazývána „otcem moravské archeologie“.

Více na www.muzeum-blanenska.cz

Hrad Boskovice (42 min.)

Z původně mohutné stavby, se zachovalo torzo hradního paláce, které nabízí výhled do zdejší malebné krajiny. Zajímavostí je 26 metrů hluboká studna, kterou pohání dřevěné šlapací kolo,

Více na www.hradboskovice.cz

Muzeum Boskovicka (44 min.)

Mezi stálé expozice muzea patří příroda a krajina, pravěk, starší dějiny, novodobá historie, židovské příběhy v krajině Boskovicka, studentské a veřejné projekty, archeologické laboratorium a historické šicí stroje Minerva.

Více na www.muzeum-boskovicka.cz

Muzeum perleťářství a tradičního bydlení (18 min.)

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství je příkladem typické hospodářské usedlosti střední Moravy se střechou krytou došky. V rámci prohlídky je možné navštívit obytné místnosti - kuchyň a světnici s dobovým vybavením, komory s vystaveným zemědělským nářadím a venkovní výstavu dobové zemědělské techniky.

Více na www.muzeumsenetarov.wz.cz

Jeskyně Blanických rytířů (41 min.)

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka.

Více na www.rudka.cz/jeskyne

Muzeum včelařství Moravského krasu (33 min.)

Součástí expozice jsou historické včelařské úly a další pomůcky používané v minulosti včelaři z Veselice a širokém okolí, v jedné z nejčistších oblastí České republiky – Moravském krasu.

Více na muzeumvcelarstvi.cz

Muzeum historických vozidel (59 min.)

V roce 2010 otevřelo město Olešnice stálou výstavu historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.

Více na www.olesnice.cz

Jedovnický kostel (14 min.)

Jedovnický kostel je moderní učebnicí sakrálního umění konce 20. století. Farář P. František Vavříček povolal ve své době neznámé umělce Mikoláše Medka, Jana Koblasu a Josefa Istlera, aby moderně vyzdobili interiér.

Senetářovský kostel sv. Josefa - farnost Jedovnice (19 min.))

Jde o jeden z mála kostelů postavených v době náboženské nesvobody. Dílo architekta Ludvíka Kolka bylo dokončeno v roce 1971. Křížovou cestu vytvořil Mikoláš Medek.

Zámek Rájec nad Svitavou (33 min.)

První podrobnější historické záznamy o Rájci pocházejí ze 14. století. Milovníky umění pak nepochybně osloví bohatá sbírka orientálního porcelánu a známá zámecká obrazárna, v níž jsou vystavena díla slavných evropských malířů z období baroka a romantismu.

Více na www.zamekrajec.cz

Větrný mlýn Rudice (17 min.)

Jedinečná expozice popisuje historii mlýna včetně jeho fungování a zahrnuje také geopark s ukázkami hornin z Moravského krasu a Drahanské vrchoviny.

Více na www.rudice.cz

Jeskyně Pekárna a Švédův stůl (15 min.)

Jeskyně jsou světově významná archeologická naleziště v údolí Říčky. Obě jsou volně přístupné.

Více na www.cittadella.cz

Josefov – Františčina huť (14 min.)

Huť patřila k prvním vysokým pecím umožňujícím nepřetržitou tavbu surového železa. Koncem 18. století byla pec přestavěna a celý provoz uveden na vyšší technickou úroveň. V polovině 19. století prošla dalšími modernizacemi. Dnes je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě a je památkovou rezervací.

Zámek Blansko (27 min.)

Renesanční zámek byl vystavěn na přelomu 16. a 17. století na místě tvrze, která byla zbudována patrně ve 13. století. Základy válcové věže, která se nám zachovala dodnes, pocházejí až z románského období.

Více na www.muzeum.bk.cz

Farma Noe – ráj pro cyklisty

Farma Noe leží uprostřed cyklistického ráje Moravského krasu přímo na cyklistické stezce. Jsme uprostřed dvou cílů mnoha cyklistů, singletrailu Jedovnice a Mariánské údolí.

Oba singletraily jsou vzdáleny od farmy ne dále jak 5 km po cyklostezce. Celkově zahrnují 6 jednosměrných tras o délce 63 km po úžasných cyklotrasách s různou úrovní obtížnosti!

Více na Přeskočit na popis tratí »

 

Kromě zážitkových singletrailů je v okolí nepřeberné množství cyklostezek, kterými se dostanete kolem řady hospůdek a příjemných zastávek k jeskyním Moravského krasu, nebo jiným pamětihodnostem či zážitkovým místům jako je např. rybník Olšovec v Jedovnicích, aquapark v Blansku nebo lanové centrum Velká Dohoda.

Připravili jsme pro Vás dvě varianty s množstvím kombinací pro více jak 300 km úžasného ježdění na kolech v blízkém okolí!

Zjednodušmeto,prostě na kole od nás na Sever a na Jih 😊

Na sever… od Farmy

Pro krátký výlet doporučujeme navštívit cyklohospůdku v 3 km vzdálené Bukovince a pak můžete dále pokračovat do cca 12 km vzdálených / od Farmy / Jedovnic. Po cestě se už můžete napojit na singletrail č.3 anebo jet po pohodlné cestě do Jedovnic k rybníku Olšovec. Je možné se vykoupat nebo si s dětmi půjčit lodičky či využít adrenalinový wakeboard. Kolem je řada hospůdek a občerstvení. Nejlépe hodnocená restaurace dle Gastromapy Lukáše Hejlíka je Surf Bar, vřele doporučujeme případně i na večeři.

Pro adrenalinové cyklisty pak můžete projet všechny tři singletraily v Jedovnicích. Děti, ale i dospělí mohou potrénovat na základně u rybníka jak projíždět zvlnění a zatáčky na singlu. Potom můžete pokračovat přes Rudice, kde je rovněž příjemná hospůdka, ale za prohlídku stojí také větrný mlýn. Dále pak po cyklotrase do Křtin. Tam je možné navštívit Zámeckou restauraci se zahrádkou přímo s výhledem na nádherný chrám od Jana Blažeje Santiniho, nebo retro cukrárnu s výbornou zmrzlinou na náměstí. Dále pak pokračovat na už jen 3 km křížovou cestou přes farské louky domů na Farmu Noe.

Na Jih… od Farmy

Výlet směrem k singletrailu Mariánské údolí vede přímo od farmy po lesní asfaltce k 3 km vzdálenému rybníku Hádek, kde je milé občerstvení a posezení přímo u rybníka. Můžete trasu zkrátit přes Bukovinku zpět na farmu nebo dále pokračujete kolem Ranče u Jelena, kde je rovněž možné se občerstvit a pak vyšlapete k Mokerské hájence pod Hostěnicemi, kde se již napojíte na Singletrail a můžete jet až do Mariánského údolí, kde se nabízí opět tři singletraily na projetí. V Mariánském údolí je také spousta hospůdek, z nichž nejznámější jsou Kadlcův Mlýn a Muchova bouda.

Popis okruhů Singletrailu Mariánské údolí

Okruh 1

První část vede do kopce a zpestří ji několik dřevěných lávek. Z kopce stezka nabírá skvělou "flow" množstvím klopených zatáček, kompresních přejezdů erozních rýh a menších skoků. Jako vždy na Singlekrasu ale platí, že jízdu si užije každý od juniora po zkušeného bikera.

Délka trasy: 6 km

Trasa: Základna Mariánské údolí – Lávky – U jezevce – Pod kapličkou – Základna Mariánské údolí

Náročnost: červená

Vhodné pro děti: ano

Okruh 2

"Family" trail pro celou rodinu s vlnícím se terénem. Snadným asfaltovým stoupáním vyjedete k Horákovské myslivně, abyste se mohli ponořit do nekončící symfonie trailového „flow“. Jedna zatáčka střídá druhou, terénní vlny, klopené zatáčky a nekonečná zábava. Trail je extrémně dlouhý a po jeho délce postupně narazíte na několik stoupání i kratších sjezdů.

Délka trasy: 14 km

Trasa: Základna Mariánské údolí – Stoupací cesta – Vápenky – Mezi hájenkami – Březový – U Chlapečka – Palaška – Základna Mariánské údolí

Náročnost: modrá/červená

Vhodné pro děti: ano

Okruh 3

Nejdynamičtější a zároveň nejkratší trasa v Mariánském údolí. Stejným stoupákem jako na okruhu č. 2 vyjedete k Horákovské hájence, kde začíná převážně klesající stezka plná skoků a zatáček. Pokud se ale na divokou jízdu necítíte, stačí zpomalit a trasu snadno zdoláte.

Délka trasy: 6,5 km

Trasa: Základna Mariánské údolí – Stoupací cesta – Kasárna – Nad Rakem

Náročnost: červená/černá

Vhodné pro děti: pouze pro zdatnější

Popis okruhů Singletrailu Jedovnice

Okruh 1

Užijte si jízdu kompletně po trailových stezkách. Čekají vás klidové úseky vinoucí se mezi stromy i klopené zatáčky. Vaši fyzičku mírně potrápí také trojnásobné stoupání do kopce. Pokročilejší jezdci si určitě užijí tři klesání s množstvím skoků i klopených zatáček.

Délka trasy: 10,5 km

Trasa: Základna Jedovnice - Stoupací - Jedlovice - Duchoslav - Tipeček - Základna Jedovnice

Náročnost: modrá/červená

Vhodné pro děti: ano

Okruh 2

9,5 km trail, 2km zpevněné cesty. Tak vypadá Okruh 2. Stačí se na rozcestí po zpevněné cestě vydat na úsek Rakovecký, který si užijí milovníci velkých rychlostí, skoků a klopených zatáček. Snadno ho ale zvládnou i začátečníci. Stačí jet pomaleji.

Délka trasy: 11,5 km

Trasa: Základna Jedovnice - Stoupací - Jedlovice - Rakovecký - Základna Jedovnice

Náročnost: modrá/červená

Vhodné pro děti: ano

Okruh 3

Milovníci adrenalinu, Okruh 3 je přesně pro vás! Vystoupáte do nejvyššího bodu našich stezek a poté vás čekají klopené zatáčky a skoky. Při jízdě v úseku Paseky si budete připadat jako na horské dráze. A pokud se na adrenalinový zážitek necítíte, jednoduše zpomalíte.

Délka trasy: 6,5 km

Trasa: Základna Jedovnice - Stoupací - Jedlovice - Paseky - Základna Jedovnice

Náročnost: modrá/červená/černá

Vhodné pro děti: pouze pro zdatnější